חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הגאון רבי יששכר מאיר זצ"ל

קווים לדמות ההוד מאיר עיני חכמים

מאת הרה"ג אלון ארביב שליט"א

עולם התורה התעטף באבל ויגון עם היוודע הבשורה המרה בצאת השבת, פרשת וארא, בהסתלקותו של ראש ישיבות הנגב, הגאון הגדול רבי יששכר מאיר זצ"ל, והוא בן 83 שנים.

הגאון רבי יששכר מאיר נולד בהמבורג שבגרמניה בתאריך א' באדר א' תרפ"ז, ובשנת התרצ"ח (1938) עלה לארץ ישראל. בתחילה למד בישיבת לומז'ה בפתח תקוה ומאוחר יותר היה מקבוצת התלמידים הראשונה בישיבת פוניבז'. לאחר נישואיו, נשלח על ידי רבו, הגאון רבי יוסף שלמה כהנמן זצ"ל, לעיר קזבלנקה שבמרוקו, שם ייסד ישיבה גבוהה וסמינר חרדי לבנות, לאחר מכן גורש לטנג'יר, משם עבר לשווייץ, ולאחר מכן חזר לישראל.

בשנות ה-50 כיהן כר"מ בישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה. לאחר כשנתיים עבר להתגורר בנתיבות, ויחד עם קבוצת תלמידים מכפר הרא"ה ייסד את "ישיבת עזתה" שנקראה לימים "ישיבת הנגב". הישיבה קיבלה שטח של 34 דונם ועליו הוקמו בנייני ישיבה ובניני מגורים, ובהמשך תלמוד תורה לבנים ובית ספר וסמינר לבנות. תוך שנים ספורות גדלה הישיבה לכ-200 תלמידים. ישיבה זו הפכה עד מהרה ל"מגדלור" של תורה לכל האיזור, ואלפי תלמידים למדו בה במשך עשרות השנים האחרונות. קירבה יתירה זכה הגר"י מאיר זצ"ל אצל קדוש ישראל – ה"בבא סאלי" (שהילולא שלו תתקיים בנתיבות בד' בשבט, יום ראשון הקרוב),  שבהתבטאות נדירה אמר כי ראש הישיבה הרב מאיר הוא אוהב אהבה יתירה ללא גבולות. פעמים רבות נהג הבבא סאלי זי"ע לבוא ולבקר בהיכל הישיבה, להתענג על צורבי החכמים השקועים בתלמודם, ומוסר בידי ראש הישיבה סכומי כסף גדולים שאותם שהופקדו בידו לחלוקה לצדקה.

הישיבה קלטה  עשרות נערים תושבי אזור צ'רנוביל, והותאמו תוכניות לימודים מיוחדות בעבורם. הרב יששכר מאיר קידם פרויקטים שונים שכללו הבאת חרדים לנגב. כמו כן פעל לקירוב תושבי האזור לתורה ולשמירת מצוות.

לאחרונה כשהחל מצבו הרפואי להידרדר מאות תלמידיו מכל רחבי הארץ התכנסו לתפילה המונית ברחבת הכותל המערבי והעתירו תפילות לרפואתו,  אפשר לומר כי רבים מהבוגרים חבים לצדיק  את חייהם התורניים, ישיבות ומוסדות תורה רבים הוקמו על-ידי תלמידיו הרבים שחשו כבניו, מאחר ולמרבה הצער לא זכה הצדיק לילדים.

מאת איגוד ישיבת גרודנא

קשר מיוחד היה בין מרן ראש הישיבה הגאון רבי דוב צבי קרלנשטיין שליט"א ר"י גרודנא, ובין להבחל"ח הגר"י מאיר זצוקללה"ה, ידידות שהחלה עוד מתקופת לימודם בימיה הראשונים של ישיבת פוניבז'.

לפני כט"ו שנים הגיע הגר"י מאיר לאשדוד להספיד את הרבנית אשת חבר למרן ראש הישיבה הגאון רבי דוב צבי קרלנשטיין שליט"א.
ולפני כשנה הגיע מרן הגרד"צ קרלנשטיין  לנחמו על פטירת אחותו הרבנית צ'ולק ע"ה, שם העלו זיכרונות מימי הלימוד המשותף בישיבת פוניבז', וטוו תוכנית לחיזוק הלימוד בימי ה'שישי שבת' בעולם הישיבות.
כמו כן בכל הנושאים שעל הפרק בעניני הציבור בדרום הם היו בעצה אחת. בימים האחרונים התפרסמה גם פגישה סודית שהתקיימה ביניהם במעונו שבנתיבות לקראת הבחירות האחרונות לראשות העיר אשדוד, שם החליטו על מספר פעולות שונות אשר גרמו בסופו של דבר ובסייעתא דשמייא לבחירתו של ראש העיר, מר יחיאל לסרי הי"ו.
מרן הגרד"צ קרלנשטיין שליט"א אף הורה לומר תהילים בישיבת 'גרודנא' מידי יום לרפואתו, ואף בשבתות - בהם נהוג לא לומר תהילים אלא במקרים חריגים.
לאחר פטירתו שוחח מרן הגרד"צ קרלנשטיין שליט"א עם מקורביו ואמר כי הוא זוכר שבהיכלה של פוניבז' היה ניגון אחד שלא פסק יומם ולילה - ניגון ההתמדה של הבחור יששכר מאיר.

מאת דן מחבר

בשבת האחרונה נתבקש לישיבה של מעלה הגאון הקדוש רבנו יששכר מאיר זצוק''ל

הרב זכה והקים דורות של תלמידי חכמים והפריח את השממה באזור הדרום ובמיוחד בעיר נתיבות ובנגב קרוב ליובל שנים והקים מוסדות של תורה ישיבות וכוללים וסימינרים לבנות והציל המון נשמות תועות ובאהבה שאין כדוגמתה קירבם לאבינו שבשמים ותלמידים לאלפים קרוב ליובל שנים!!!!

וכידוע הקשר הנפלא שהיה לו עם הצדיק הסידנא בבא סאלי זצוקלל''הה   ושני המאורות הגדולים הללו האירו את חשכת הגלות לעם ישראל ובמיוחד בנתיבות ...ושימו לב לא פלא איפה שהשבעה של הרב יששכר זצ''ל חל בדיוק ביום הילולתו של הבבא סאלי (ד' שבט)הלא דבר הוא אין סתם !!!!

רבי יששכר מאיר היה ממש כאהרן הכהן בשעתו אוהב ורודף שלום ומקרב הבריות לתורה .והיה בפטירתו בן 83 וכה נאמר בשבת הסתלקות הרב ז''ל היתה פרשת וארא שימו לב!!!  "ואהרן בן שלוש ושמונים שנה...."(פרק ז' פס' ז').וכיאדוע שאת המנורה היה מדליק...אהרן הכהן .ושמעתי לפני כמה שנים דבר נפלא :ישנו מאמר חז''ל מפורסם בגמרא (בבא בתרא) ''הרוצה להחכים ידרים והסימן לכך שהרי מנורה היתה בדרום''  ידרי''ם זה ראשי תיבות י'שמע ד'ברי ר'בי י'ששכר מ'איר........!!!!!!

ובעוונות הרבים כבתה המנורה הטהורה ועתה מי יטיבנה ויעלה נרותיח מי יסתת בהרים ומי יחצוב בעמקים ומי יישר נ ת י ב ו ת  ??!!! .''   ומדהים שההפטרה שנקרא בשבת שאחרי ,היא ''ותשר דבורה'' מוזכרים  בה שמותהם של רבי ישראל (הבבא סאלי) ורבי יששכר ...והפלא ופלא שכתוב בין היתר ''והולכי  נ ת י ב ו ת  ילכו ארחות עקלקלות '' !!!!!  ואין לך דבר שלא נרמז בתורה ...אכן למי נלך   ?????    אבל ללא ספק שזכותו הגדולה תמשיך להאיר דרכנו וליישר נתיבותנו עד בא גואל במהרה בימינו אמן ואמן.
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד