חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מדרגת האדם

המשרד בא"י: רח' הקבלן 37, הר נוף ירושלים.

 טל': 972-2-6520944 פקס: 972-2-6511645

 יום ג' כ"ו טבת ה’תשס"ז

     אל אחי ורעי אוהבי ה’ המצפים להגדלת כבוד שמים, הכואבים על בנינו ובנותינו הנאבקים מרה בין יצרם ליוצרם.

     עין מי לא תדמע בראותינו בצרת אחינו, אותם בחורי חמד, נעימי הליכות, שטהרתם היתה נסוכה על פניהם.

     והנה לפתע, שוד ושבר, צווחה ואנחה, החיוך פינה את מקומו לקמטי צער עמוק, על הפנים הטהורות החלו קווי טומאה, הרוגע הפך לזעם, סערה נוראה מתחוללת בקרבו. מסתובב הוא מצד לצד על מיטתו מיוסר ומתוסכל, מאשים הוא את כל העולם. המשפחה האוהבת והתומכת הפכה לפתע לעויינת, מחפש הוא בשדות זרים קצת חום, חיוך, והערכה, ואוי לו ואבוי לנפשו אם ימצא זאת חלילה.

     אילו היתה זאת בעיית יחידים היה מקום לזעקה עד לב השמים, על אחת כמה וכמה שזו מכת מדינה ממש נוראה ואיומה.

     יוסי..... יוסי.....

פניתי לנער בן השש עשרה כשהיה נשען בחוסר מעש על תחנת האוטובוס באחת משכונות ירושלים, כשעל פניו נראה היה רק יאוש ועצבות ללא סוף, בקושי הסכים הוא להפנות אלי מבט בחצי עיין, ובחשד גלוי שאלני מה אתה רוצה? מי אתה? מהיכן אתה מכיריני? אינני מכירך עדיין יוסי השבתי, אך חפץ אני מאד להכירך אחי. רק כאשר הבחין הוא בדמעה קלה שבצבצה בקצה עיני הסכים להסתובב אלי, לאחר שעה ארוכה הרשיתי לעצמי להניח ידי על כתפו, או אז החל להתרכך קמעה [כמה זמן עבר מאז ששמע מילה טובה]...

     מבחוץ היה נראה יוסי כנער רע ובליעל, כעסן ומפחיד, העוברים והשבים בזים לו, מהבית נזרק מזמן, אך מבפנים... למי שיודע לחדור מבעד לשכבה החיצונית שכסתה אותו בחודשים האחרונים ולהביט פנימה, ימצא נשמה טהורה וצחורה, נפלאה ועדינה, מלאת חכמה, הצועקת וצווחת הצילו!!!

     יוסי הוא אחד מיני מאות הנפלטים לרחוב, אם מחמת קשיו לקבל מרות, אם מחמת השלום-בית הרעוע בביתו, ואם מחמת המצב הפיננסי הקשה.

     על מי נבכה? על ההורים השבורים והדווים? או שמא על הבנים הנאבקים ונאנחים? או אולי נגביה עצמינו ונבכה על כבוד שמים וצער השכינה?

    מנסיון רב שנים, סוד ההצלחה הגדולה עמם הוא, להעבירם למסגרת לימודים הרחוקה ככל האפשר ממקום מגורם, ועם צוות חינוכי היודע רק ללטף!

     מי שיבוא לבקרינו לא ימצא קשר בין הסיפור למציאות, יראה לפניו נערים מלאי שמחת חיים, עדינים וחייכנים, שוקדים על לימודם בשיעורים, ומשתעשעים בזמנם הפנוי בנימוס ובחן.

    אכן כן, חודשים של עבודה מאומצת וסבלנות ללא גבול, מניבים פירות נפלאים. אנחנו רק מלטשים בעדינות את הציפוי הקשה, מבפנים הם היו תמיד אצילי נפש ונעימי הליכות.

 

אחים יקרים!

    ישנם עוד מאות רבות של נערים המשוועים לעזרה. כשל כוחינו לישא משא פיננסי כבד זה על שיכמינו. עם ישראל לדורותיו השתתפו יחדיו לכל הצלה, מי בכח ומי בפועל. עזרו לנו בכספכם, ואנו בנפשינו, יחדיו נחזיר לנוער את אושרו ושמחתו.

 

המתפלל לבורא עולם שיתן בלב בניו לבא לעזרת ה’ בגיבורים,

אברהם ישעי’ זק

 

מהי מדרגת האדם

  רבים שואלים, בני עליה שבחו''ל עוזבים את ביתם ועולים ארצה כדי להתעלות במחיצתם של גדולי תורה בישיבות הקדושות, ואתם, בני ארץ ישראל אשר זכיתם להתיישב בה עוזבים אותה ויורדים למקום גולה? כך היא דרכה של תורה? הרי אפשר לפתוח ישיבה בארץ ולהימנע מלגור בגולה... מה גם שהמחיה בחו''ל יותר יקרה, יכולתם להישאר בארץ ולחסוך באוכל, טיסות ומשכורות...

    

   זו לא השאלה היחידה. השאלות רבות, נוקבות. אך כולן מופרכות מיסודן כאשר מבינים את המהות ואת הסיפור שמאחורי הישיבה.

 

    ישיבת "מדרגת האדם", בהכוונתם האישית של גדולי ישראל, מרן הגראי"ל שטיינמן ומרן הגרמ"י ליפקוביץ, נוסדה על-ידי הרה"ג רבי אברהם ישעי' זק, ועמו הרבנים הגאונים הרב גרשון לוי והרב שמואל שניאור.

 

"מדרגת האדם" עוזרת לבחורים אשר נחשפו לניסיונות הרחוב והתרחקו מדרך ישראל סבא תוך שאיבדו את משמעות ותכלית חייהם. כאשר הם משכילים להבין את בחירתם השגויה ומבקשים לחזור, הם נתקלים מול לחצים של חברים ומהשפעת הסביבה ואינם מסוגלים להתנתק. אך כשהם יוצאים מהארץ, מתרחקים מהסביבה המשפיעה ובאים למקום שקט ובטוח - לבית חדש- מלא חום ואהבה, הם יכולים להתחיל את הכל מהתחלה.

 

     התייחסות הצוות לתלמידים בתחום הנפשי והלימודי, החיזוק במעמדם ובתדמיתם, הם אלה שנותנים למוטיבציה שלהם להתעצם ולאמון ביכולתם להגיע להישגים. העבודה החינוכית נעשית בתחושת שליחות ובמסירות נפש וזה מהווה חלק מהמתכון להצלחה עם התלמידים, בהעלתם על דרך המלך. שעות של השקעה, הקשבה, אהבה, לימוד משותף וסימון יעדים לכל בחור 'על פי דרכו', הם חלק בלתי נפרד מאותו מתכון, לבנייתו של כל בחור לחיי תורה ויראת שמים.

 

     אם תפגשו את הבחורים הלומדים היום בשקידה ב"מדרגת האדם" או את בוגרי הישיבה החובשים את ספסלי הישיבות בארץ ישראל ובחוצה לה, תתקשו לעכל את השינוי המהותי שחל עליהם. שינוי עצום שתראו מיד בחיצוניותם, וחשוב מזה, בפנימיותם. מנערי חמד שנחשפו לניסיונות הרחוב הם הפכו בישיבה לבחורים בעלי שאיפות גבוהות ובעלי הישגים מרשימים.

 

סיפורו של ראש ישיבה "אין ילד רע – יש ילד שרע לו" שלושה סיפורים קטנים על שלש נשמות...
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד