חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחזון למעש ומחלום למציאות

מחזון למעש ומחלום למציאות

הצלחה חסרת תקדים לישיבה לימי ה"חופש הגדול" של 'אחינו' לצעירים מתחזקים
מחזון למעש ומחלום למציאות

הצלחה חסרת תקדים לישיבה לימי ה"חופש הגדול" של 'אחינו' לצעירים מתחזקים

למעלה מעשרים בחורים כבר השתלבו בישיבות קדושות במהלך חודש תמוז בעזרת סיוע של פעילי 'אחינו' *מתגבשת קבוצה גדולה של צעירים המעוניינים להצטרף לישיבות בזמן אלול הבעל"ט

 

זה עוד אחד מהרעיונות שכולנו תמיד אומרים, זה מה שהיה צריך לעשות, מישהו חייב לעשות את זה.

יש מדרשיות, יש פעילויות, יש שיעורים, יש ישיבות בין הזמנים.

אבל ישיבת יולי אוגוסט, זה משהו אחר.

ולא רק בגלל השם המפתיע והלא שגרתי, אלא בעיקר בגלל מה שעומד מאחוריו.

ישיבה לתקופת החופש – דווקא, ולא ישיבת בין הזמנים. כי זו לא ישיבת בין הזמנים, לא מאחרי תשעה באב ועד לראש חודש אלול. יש כאן עדכון משמעותי של ישיבה לתקופת החופש הגדול הנהוג בבתי הספר והתיכונים החילוניים.

יולי אוגוסט.

זו היא התקופה הארוכה של בזבוז הזמן במקרה הטוב, טבל כולנו יודעים שבדרך כלל זה לא המקרה הטוב.

אז 'אחינו' הרימו את הכפפה ופתחו את שעריה של ישיבת יולי אוגוסט, פעילי אחינו חדורי המוטיבציה, אוהבים תמיד את ה'מכה בפטיש' ובפרט כשמדברים איתם על השליחות הגדולה – שילוב ושיבוץ נערים בישיבות קדושות.

כך הוחלט על מסגרת שתסנן מבין מאות הצעירים המשתפים במשך כל השנה בשיעורים, במדרשיות של ארגוני הקירוב המסורים הפועלים בכל מקום ואתר, את אותם נערים שהם בעלי הפוטנציאל הגדול ביותר להשתלב בישיבה. עבורם הקים 'אחינו' את ישיבת יולי אוגוסט שבמהלכה הם לומדים באוירה ישיבתית ומכינים את עצמם לצעד הבא.

בימים אלו, הפעילות בישיבת 'אחינו' לימי בין הזמנים שבבני ברק ממשיכה במלוא המרץ ובתנופת עשייה. עשרות צעירים המתגוררים באזור המרכז מתכנסים בישיבה כשעד עכשיו כעשרים בחורים כבר הודיעו שבראש חודש אלול הקרוב תדרוך כף רגלם על שערי הישיבה, חלקם אף ארזו מטלטליהם ועשו את דרכם לישיבות שעדיין מצויות בתקופת הלימודים עד לתשעה באב.  

יוזמה חדשה ומהפכנית זו מבית 'אחינו', במסגרתה לומדים בחורים צעירים השוהים במהלך כל השנה בתיכונים חילוניים ונמצאים כעת בחופשה מלימודיהם, הפכה לעובדה בישיבה מיוחדת שהוקמה לצורך כך בבני ברק.

בישיבה, הפועלת בכל תקופת החופשה, לומדים הבחורים בכל יום שני סדרים, במתכונת של ישיבה רגילה, בהם טועמים את טעמה הערב של הישיבה. בסדר הראשון לומדים הבחורים בצוותא עם אברכים סוגיות תלמודיות בעיון כשבסיומו של הסדר נמסר שיעור על הסוגיא הנלמדת על ידי רבני 'אחינו'. בצהריים שומעים הבחורים שיחה מוסרית ושיעור בהלכה כשלאחריהם הם לומדים את הסדר השני במתכונת ישיבתית של לימוד בקיאות. בנוסף לכך מבקרים הצעירים בבתיהם של גדולי הדור המתגוררים בבני ברק וזוכים להתברך על ידם.

בני הישיבה זכו לסיים זה לא מכבר את סוגיית "אשו משום חיציו" שבמסכת בבא קמא, עליה הם יגעו ברוב עמל במהלך השבועות הראשונים של הישיבה וממנה הם המשיכו לעיון בסוגיית "זה נהנה וזה לא חסר", תוך כדי הנאה וסיפוק רב מהתענוג הצפון בלימוד.

ב'אחינו' הוחלט – כאמור - לייעד את הישיבה אך ורק לצעירים שהגיעו לשלב שבו הם מוכנים לקליטה בישיבה וחסר רק צעד אחד קטן נוסף על מנת לשלבם בישיבה. "אנו מקיימים פעילות תורנית בכל רחבי הארץ בבתי החיזוק והמדרשיות, שם יושבים צעירים בתקופת החופש ולומדים בחברותות" – אומר הרב אהרון ידלר – מראשי פעילי 'אחינו' "מה שמיוחד כאן הוא שמדובר במצטיינים שמבין כל הנערם מכל רחבי הארץ שזה להם יהיה ה'מכה בפטיש' על מנת לשלבם בהמשך בישיבות רגילות". "זה המקום שנותן גמר מלאכה לעבודת 'אחינו' בכל ימות השנה" – אמר הרה"ג ירחמיאל קראם שליט"א יו"ר אחינו.

הרעיון העומד מאחורי הקמתה של הישיבה הוא להעניק לבחורים אלו אשר גדלו בבתים הרחוקים משמירת תורה ומצוות את ההזדמנות לטעום את טעמה של הישיבה ולהתבשם מהאווירה השוררת בה. ב'אחינו' מאמינים כי החוויה העוצמתית אותה הם יחוו במהלך ימי הישיבה, תעניק להם את הדרבון ותספק להם את הכוחות הנדרשים להם על מנת לבצע את המהפך בחייהם - ללמוד בישיבה קדושה.

הנערים מגיעים מתל אביב, חולון, פתח תקווה, רמלה, אור יהודה ועוד, לטעום את טעם הישיבה ולהתבשם מזיווה דרך לימוד התורה הקדושה ועמל על סוגיות בגמרא. עם הגיעם של הלומדים היכל הישיבה מתמלא בקולותיהם של הלומדים הנערים והחברותות ששובצו על ידי 'אחינו', שגועשים בלימוד, בריתחא דאורייתא, תוך דיבוק חברים מרשים ויוצא דופן וכפי שאמר אחד הנערים "כשהגעתי לא הבנתי איך אפשר ללמוד ולהבין אחד את השני בכזה רעש, אולם לאחר הלימוד אני מבין שהרעש עוזר לי להבין טוב יותר את הנלמד".

בישיבה ניתן לקלוט סיפורים מרגשים ומפעימים של צעירים שהחליטו להניח את מנעמי הרחוב ואת תענוגי החופש הגדול, ולהשקיע את עצמם באוהלה של תורה. כזה הוא סיפורו של י. מאור עקיבא שהתקרב לבדו ליהדות ובעקבותיו החל אביו להשתתף בתפילות השבת בבית הכנסת ולשמור שבת, "אני מעדיף ללמוד גמרא בישיבה מאשר להסתובב בחופש", הוא מספר "מאז שהתקרבתי ליהדות, אני מסתובב אך ורק עם חברים שמסייעים לי להתעלות בקדושה ולהתרומם". כזה הוא גם סיפורו של א. ממודיעין שהתקרב ליהדות בעקבותיה של אמו והתחזק בעזרת שיעורים שנמסרים על ידי פעילי 'אחינו', "אני חושב ומקווה להשתלב בעז"ה בזמן אלול בישיבה קדושה ולשנות את מהלך חיי" הוא אומר.

הרב יוסף ברכץ מראשי פעילי אחינו מספר כי מאז פתיחת הישיבה ישנם מספר בחורים שהספיקו כבר לעזוב את הישיבה ולהשתלב בישיבות קדושות אשר הותאמו עבורם על ידי פעילי 'אחינו' שאף דאגו לכך שהבחורים יתקבלו לישיבות. בנוסף לבחורים אלו, מתגבשת קבוצה גדולה של בחורים המתעתדים בעז"ה להשתלב בישיבה הקדושה 'אחינו' ובישיבות נוספות המתאימות עבורם בזמן אלול הבעל"ט. קבוצה זו הינה קבוצה של בחורים מנבחרי הלומדים בבתי החיזוק בכל רחבי הארץ וב'אחינו' נערכים לקליטתם בישיבה הקדושה 'אחינו' ובישיבות נוספות ברחבי הארץ, ולסיוע שיינתן להם בהמשך דרכם בישיבות על ידי פעילי 'אחינו', עד שיחושו כבני בית בעולמה של התורה הקדושה והיהדות.

פעילי 'אחינו' מדווחים שישיבת 'אחינו' לימי ה'חופש הגדול' מהווה הצלחה אדירה וסוחפת וכי הם לא ציפו לכמות גדולה כל כך של צעירים חילונים שמעוניינים לוותר על חופשתם כשבמקומה הם נחשפים ליהדותם ולצור מחצבתם.

בעקבות ההצלחה המסתמנת בישיבה לימי החופש הגדול, נערכים בישיבה הקדושה 'אחינו' לקליטתם של צעירים רבים, בוגרי ישיבת 'אחינו' לימי החופש, בישיבה. רבני הישיבה מתעתדים לקבל לישיבה את הבחורים שיתאימו ללמוד בה ושיהיו מעוניינים להשתלב בעולם התורה בזמן אלול הבעל"ט.

"מבצע החופש הגדול" של 'אחינו' הינו נדבך נוסף בפעילות הברוכה אותה מבצע הארגון כשהמטרה הינה סיוע לצעירים המבקשים את דרכם כשהם מעוניינים להכיר את שורשיהם ולהיחשף לתורה הקדושה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד