חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תפילה לפני העמוד בשנת אבל

שאלה:

שלום רב!

השבוע קמתי מ"שבעה" על פטירת אימי ע"ה וכנהוג עלי לעבור לפני התיבה כשליח ציבור בשנת האבל.

אך יש לי בעיה והיא כזו: אני התרגלתי להתפלל את תפילותי בנחת כדי שאוכל לכוון את פירוש המילות כראוי.

לעומת זאת, בבית הכנסת בו אני מתפלל תדיר התפילה מהירה יותר. כך שאם אעבור לפני התיבה אצטרך

להתאים עצמי לציבור ולהתפלל מהר יותר.

השאלה היא מה עדיף, לעבור לפני התיבה ולהתפלל מהר (ובפחות כוונה) או לוותר על התפילה לפני התיבה לטובת תפילה בנחת?

בכבוד רב

 

תשובה:

שלום רב!!

משתתפים אנו בצערכם, ומן השמים תנוחמו.

למותר לציין, כי תפילה לעילוי נשמה הינה דבר גדול מאד בעבור הנפטרת, זוהי הסיבה שנאמר 'ברא כרעיה דאבוה' שפירושו בן הוא רגלו של אביו, ולא נאמר שהוא ראשו או ליבו של אביו, כי המעלה הייחודית שלו היא בכך שאף לאחר מאה ועשרים כשההורים אינם יכולים להמשיך ולעלות בעולם הבא, יכול הבן לזכותם על ידי מעשיו הטובים ותפילותיו, ובכך גורם הוא שההורים ממשיכים והולכים אף לאחר מותם למקומות ראויים יותר בעולם הבא.

בפסקי המפרשים דנו בארוכה האם עדיפה תפילה שיש פגם הלכתי בה אך בנחת, על פני תפילה מושלמת בהלכה אך במרוצה וחפזון, כגון בזמן הנץ החמה שרבים ממהרים לעבודתם, וניתן להתפלל תפילה שלימה לפני הנץ ולסיימה בנץ החמה בנחת, על פני תפילה מהירה מאד לאחר הנץ ללא חזרת הש"ץ, ודעת רוב הפוסקים שעדיפה תפילה במתינות כהלכה.

אך חושבני, שבמקרה שלכם מן הראוי הוא שהיות והדקות המעטות שיהוו את השינוי  בצורת התפילה אינם משנות דבר מן הקצה אל הקצה, ראוי שתדברו עם המתפללים ותסבירו להם שהיות ודרככם להתפלל במתינות מה, וחייבים אתם לפי ההלכה להתפלל לכבוד אמכם, אתה מבקש טובה גדולה מהם להתחשב ולאפשר לקיים המצוה לזכות את אמכם בעלמא דקשוט.

בכך תרויחו רווח כפול, שמלבד התפילה במתינות שהיא ללא ספק עדיפה לאין ערוך, הזכות שבזכותכם הכל יתפללו במתינות תזקף לזכות אמכם בעלמא דקשוט, והדבר יהיה לעילוי נשמתה.

מן השמים תנוחמו

ועד הרבנים

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד